شال یزدی بر سر بازیگر هالیوود دیده شد

روز ما در مورد چنین محصول محبوبی مانند شال یزدی صحبت خواهیم کرد او از کجا به کمد لباس ما که به ساختن شال معروف است آمده است واژه شال از زبان فارسی به عاریت گرفته شده است و امروزه در بسیاری از زبان ها تقریباً یکسان است.

اولین شال‌ها بخشی از لباس دولت ایرانی بودند که در قرون 6-4 میلادی ظاهر شدند یادآوری می‌کنم که ایران ایران امروزی است، شال‌هایی بزرگ و مربع شکل بود که تقریباً نه تنها سر، بلکه تمام بدن را می‌پوشاند، هم زنان و هم مردان می‌پوشیدند.

تولید شال تنها در قرن 15 پس از میلاد آغاز شد. در استان کشمیر در شمال شبه قاره هند. امروزه این منطقه مورد مناقشه هند و پاکستان است، تولید در قرن پانزدهم از پشم و ته بزهای ترمه ایجاد شد که پشم و زیرپوش آن ساختار بسیار یکنواختی دارد.

این نژاد بز در تبت، در ایران، در شمال هند پرورش داده شده است. پشم را ابتدا به صورت نخ نازکی می‌ریختند، سپس روی دستگاه‌های بافندگی دستی بافته می‌ش. این فناوری یک فرآیند نسبتا طولانی بود و ساخت شال از چند ماه تا 3-4 سال طول کشید.

شال

این شال ها فوق العاده گران بودند در اروپا، اولین شال ها فقط در قرن های 17-18 ظاهر شدند، شال های ساخته شده در شهر اسکاتلندی پیزلی بسیار معروف بودند که از نظر کیفیت از هندی و ایرانی پایین تر نبودند.

در فرانسه، شال با دست سبک همسر ناپلئون بناپارت، ژوزفین بوهارنا، به بخش مهمی از کمد لباس خانم های نجیب تبدیل شده است. ناپلئون چنین شالی را به عنوان هدیه از مبارزات انتخاباتی خود در هند در سال 1799 برای او آورد.

این شال‌ها با لباس‌های مد روز آن سال‌ها به سبک امپراتوری با کمر بلند، یقه‌ای عمیق و آستین‌های کوتاه کوچک که شبیه لباس‌های عتیقه گذشته بودند، به خوبی ست می‌شدند.در روسیه، اولین شال ها در اوایل قرن نوزدهم ظاهر شدند.

آنها از بهترین نخ ریسیده شده از کرک و پشم سایگا و بزهای تبتی بافته می شدند. شگفت انگیزترین چیز این است که ضخامت نخ از یک مو نازکتر بود و طرح گل بافته شده دقیقاً در دو طرف یکسان بود. این امر با استفاده از تکنیک دو رو بافی به دست آمد.

شال های بافته شده نیز با ابریشم دوزی تزیین می شد. در آن زمان آنها بیش از 200 روبل هزینه داشتند که بیشتر از حقوق سالانه یک کارگر کارخانه بود و فقط بازرگانان بسیار ثروتمند می توانستند چنین شال را بخرند چنین شال هایی از مادربزرگ به نوه منتقل می شد و برای مدت بسیار طولانی خدمت می کرد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.