زعفران نگین صادراتی قائنات که قیمت بالای آن موجب انتقاد شدید رییس جمهور شد

زعفران یکی از با ارزش ترین ادویه جات در جهان است. کلاله‌های قرمز رشته‌ای و رنگ زرد آن‌ها واقعاً افسانه‌ای هستند. اما زعفران دقیقا چیست؟

مهم نیست که چقدر داستان در مورد زعفران نگین صادراتی قائنات گفته شده است، بسیاری از ما هنوز نمی دانیم با آن چه کنیم یا اینکه آیا ارزش این ادویه را دارد یا خیر. در اینجا همه چیزهایی است که باید بدانید.

این ادویه از گلی به نام crocus sativus که معمولاً به عنوان “گیاه زعفران” شناخته می شود، تولید می شود. اعتقاد بر این است که زعفران اولین بار در یونان کشت و پرورش می شد.

اما امروزه این ادویه برای اولین بار در ایران، یونان، مراکش و هند کشت می شود. در حالی که در بسیاری از نقاط جهان زعفران در مقیاس خرد تولید می شود، بیشتر زعفران موجود در اینجا وارداتی است.

زعفران

مزه اش چه جوری است؟ زعفران فوق العاده لطیف و معطر است. کمی شیرین است، طعم آن کاملا معمایی است، توصیف آن سخت است، اما اگر بتوانید آن را بچشید، احتمالاً آن را دوست خواهید داشت.

گیاه زعفران در پاییز فقط مختصری شکوفا می شود. پس از شکوفه دادن گل، باید در همان روزی که تقریباً پژمرده شد، برداشت شود.

برای بدست آوردن یک پوند زعفران خشک باید تا 50000 گل جمع آوری کنید، زیرا هر گل فقط سه دانه ظریف دارد. با توجه به کار سختی که برای یک محصول نسبتاً کم لازم است، درک اینکه چرا زعفران اینقدر گران است، سخت نیست.

زمانی که می خواهید این ادویه را بخرید باید برای 1 کیلوگرم هزینه ای در حدود 10-15 هزار دلار بپردازید. وقتی این را در هر گرم ضرب کنید، قیمت گرم تقریباً معادل 10-15 دلار است. زعفران بسته به عواملی مانند شیوه کشت و شرایط آب و هوایی دارای انواع مختلفی است.

در ایران توسط پرورش دهندگان حرفه ای که از مواد شیمیایی برای کشت زعفران استفاده نمی کنند، کشت می شود. زعفران کشت شده در این منطقه فاقد آفت کش های مصنوعی، مواد نگهدارنده، افزودنی های غذایی یا رنگ است. زعفران ایرانی کیفیت بسیار خوبی دارد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.